Skip to content Skip to footer

Futás a nyári hőségben, kánikulában.

A nyári hőségben meglehetősen sok veszély leselkedik a futóra: kiszáradás, hőguta, napszúrás.
Ezek bármelyike komoly betegséget okozhat.

Védjünk egészségünket szervezetünket a szélsőséges körülményektől. Fokozatossággal és kellő odafigyeléssel hamar alkalmazkodik a szervezetünk.

Ne lepődjünk meg azon, hogy visszaesik a teljesítményünk, még a tapasztalt, profi futók sem tudnak úgy teljesíteni a melegben, mint pl ősszel vagy tavaszzal.
Ez normális. A hideg ellen tudunk ugye védekezni, megfelelő ruházattal, de mit tehetünk a meleg ellen?

– Lehetőleg reggel fuss vagy este amikor még/már hűvös a levegő.
– Futáskor laza ruhát viselj semmiképp se biciklisnadrágot vagy harisnyát.
Nyáron lehetőleg árnyékban és szélben fuss (ez hűsít futás közben).
Használj fehér sapkát és napszemüveget.
Próbálj meg olyan útvonalon futni, ahol van kút vagy rejts el egy kulacsot valahova.Van, aki viszi magával, engem személy szerint zavarna.
Csökkentsük a futás mennyiségét és intenzitását, ambiciózus versenyfutóknak szabad gyorsabb futásokat is.
Minden futást nagyon lassan, gyaloglótempóban kezdjünk.
A megfelelő módszerrel, a magasabb külső hőmérséklethez való szoktatással minden ember hőségtűrő-képességét javítani lehet. Kb. 7-10 napra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy átálljon a jelentősen megnövekedett környezeti hőmérsékletre.

Az átállás során a szervezet “megtanulja” a gyors és intenzív izzadtságképzést és a verejték minőségét is optimalizálja. Az izzadtság kevésbé sűrű, így könnyebben el tud párologni a test felületéről, ezáltal az izzadás hűsítő hatása is nő. A szív- és érrendszer, valamint a hormonok terén is végbemennek változások – ezek a szervezet belső hőmérsékletének és a pulzusszám növekedését okozzák, és növelik a futás teljesítményét.

A nyári hőség idején a teljesítmény csökkenése mellett mindenekelőtt az egészségügyi kockázatokra kell nagyon odafigyelni edzéskor. Elsősorban az állandó hőség, a folyadék és a só hiánya okozta görcsökre és keringési zavarokra kell figyelnünk – ezek következtében ugyanis több tragikus haláleset történt már a hosszú távú sportok történetében. A testtömeg két százalékával egyenlő mértékű folyadékveszteség esetén a teljesítőképesség lecsökken. Ha a folyadékveszteség átlépi az öt százalékos értéket, a kezdődő hőguta tüneteit tapasztalhatjuk: fejfájás, gyomor- és bélproblémák, hasfájás és émelygés. Továbbá az olyan tüneteket, mint például izomfájás, a koordinációs-készség csökkenése, zavartság vagy tudatzavar. Ezeket a megfelelő módon azonnal kezelni kell.

Nagyon fontos a forrósághoz való alkalmazkodásban, hogy gondoskodjunk a bőséges és egész napra elosztott folyadékbevitelről. Nemcsak a nyár kezdetén, hanem egész nyárra javasoljuk, hogy az edzések első 10 percét a lehető leglassabb tempóban fussuk, a legjobb a gyaloglótempó. Ez azért fontos, mert a szervezetünk ekkor készül fel a nehezebb megterhelésre és a hőségre. Ezzel könnyítjük meg a forróság elviselését, nem pedig azzal, ha kezdettől gyorsan futunk.

 

itt is hallhattok pár jótanácsot Szilagyi Tibortól:https://soundcloud.com/forrasradio/vendegunk-szilagyi-tibor-futoedzomp3

 

Jo futást 🙂

Aniko

Leave a comment

0.0/5