Elkezdett érdekelni, hogy mi zajlik a testedben edzés közben? hogyan lehetne hatékonyabb vagy jobb a futásod?
Íme egy kis segítség a megfelelő óra kiválasztásához.
Kinek való a pulzusmérő óra?
Rekreációs, hobbi futóknak, akik szeretnének biztonságos és optimális edzésintenzitással, egészségmegőrző céllal futni. Szeretnék figyelemmel kísérni edzés közben az intenzitás mértékét. Mélyelemzéseket nem szeretnének végezni, “nagy” célokat nem tűznek ki maguk elé.
Amatőr versenyzőknek, hisz egy jó óra segít a megfelelőedzészóna meghatározásában, a hatékony edzés tervezésében, értékelést ad a fejlődésről és figyelmeztet a túledzésre.
Profi futóknak, akiknek életük fő tevékenysége a versenysport és minden egyes edzésük tudatos program mentén kerül meghatározásra. Az ő aktuális fizikai teljesítőépességüket egy profi óra kiválóan tudja támogatni.
Amatőr versenyzők, futásról profin gondolkodó órái
Azok a futók, akik szeretnék megérteni edzéseik mechanizmusát, szeretnének fejlődni, komolyabb megmérettetésre készülnek, szeretnék látni a pulzus- sebesség-megtett távolság összefüggéseit, szeretnének időeredményt javítani és érdekli őket saját fejlődésük folyamata.
Rekreációs futók, fogyni vágyók órái
Azok a futók, akik rekreációs, egészségmegőrző, formamegtartó vagy fogyási céllal futnak, heti szinten 1-4 alkalommal 30-60 percet, alacsony vagy közepes intenzitással.
Én alapvetően azokra az órákra esküszöm, melyek a pillanatnyi terhelhetőségi szint figyelembe vételével határozzák meg az edzészónákat. De vannak akiknek ez már túl sok információ vagy nem szeretnének ennyi pénzt költeni órára.
Azonban a következő funkcókat minden valamirevaló pulzusmérő órának tudnia kell.
- EKG pontosságú pulzusmérés,
- mutasson 1-3 edzészónát,
- mutassa edzés közben, hogy az edzés milyen jellegű(zsírégető-aerob vagy állóképesség fejlesztő),
- jelezze ki az aktuális pulzusértéket,
- mérjen kalória felhasználást, és – fogyni vágyóknak,mutassa meg az elégetett zsír %-os arányát.Ha később mégis szeretnéd látni a tempót és a megtett távot, akkor bizony új órát kell vásárolnod vagy egy okostelefonra tölthető applikációval kell kombinálnod az órát.
Pár jótanács vásárlás előtt:
Ha órát veszel, mindenképp tájékozódj előtte. Tudom, hogy az ár sokszor erősen meghatározza a lehetőségeket. Ugyanakkor az rém bosszantó, ha fél év után kiderül, hogy az óránk nem tud olyan funkciókat, melyre szükség lenne. Tehát javaslom, hogy
- tájékozódj,
- határozd meg, hogy milyen edzésfunkciókat tartasz tefontosnak,
- mennyi pénzed van rá,
- milyen óratípusok jöhetnek szóba,
- mely típusnál van kiegészítő kütyü vásárlásáralehetőség,
- végül dönts, hogy vásárolsz vagy inkább vársz még egykicsit, amíg lesz elég pénzed a vágyott órára.
Jó futást! 🙂
Anikó
(forrás: Futásrolnoknek)