Így készülj fel az első 5 kilométeredre!

Most kezdtél el futni, vagy még el sem kezdted de fontolgatod? Esetleg lelkes újrakezdő vagy?
Bármi is a helyzet, az első nagy mérföldkő az 5 kilométeres táv.


Van benne valami varázslatos, valami motiváló, elmondhatod, hogy igen, lefutottál öt teljes kilométert.
Adok néhány ötletet, hogyan is készülj fel fizikálisan és lelkileg egyaránt erre a távra, hogy biztosan sikerélménnyel zárhasd a kalandod. Hiszen ha ez jó élmény lesz számodra, akkor szívesebben vágsz bele a következő, 10 kilométeres célba is.
1. Légy reális:
Ne az első futásod alkalmával próbáld ezt a távot elérni. Egyénenként alap edzettségtől, állóképességtől függően változik, hány rövidebb futás után tudsz nekivágni a bűvös ötösnek.
2. Tervezd meg az edzéseidet:
Az elsőhöz kapcsolódik ez a tippem is. Például ha több, mint egy éve nem futottál már akkor állíts össze egy kéthetes edzéstervet, aminek a vége az 5 kilométer, lehetőleg minél jobb idővel. Ez idő alatt pedig két- háromnaponta -ahogy jól esik- menj el kocogni. Először lassan, keveset. Majd lassan, de többet. Aztán próbálj gyorsítani a tempón, növelni a távot. Persze ha érzed magadban az erőt, előbb is elérheted a célt, csak figyelj oda, hogy ne egyszer terheld túl magad, hogy utána napokig kelljen kiheverned a fáradtságot.
3. Tarts ki:
Bár az elején legtöbbünknek még megvan a motivációja, előfordulhat, hogy a 3. 4. edzés környékén már gondolkodóba esel, hogy biztosan elindulj-e aznap is futni. Itt kell nagyon erős motivációs eszközöket találnod, hogy ne add fel. A kitartás az alapja a sikeres edzéseknek.
4. Vedd könnyen:
Bár a kitartás elengedhetetlen, néha akár kompromisszumot is köthetsz,
bűntudat nélkül. Hogy mire is gondolok? Például ha rendkívül fáradt vagy, nehéz napod volt, esetleg úgy érzed lappang benned valami, jó kompromisszum lehet, hogy ugyan elindulsz futni, de lassabban, vagy kevesebbet futsz mint tervezted. Megmarad az érzés, hogy megtetted a lépést, elmentél edzeni, mégis megkíméled a tested, elkerülve az esetleges sérüléseket.
5. Figyelj oda a táplálkozásra:
Na persze nem azt várom tőled, hogy teljesen életmódot válts, és csak csirkemellet egyél salátával csak mert elkezdtél futni. De idővel észreveszed majd, hogy egyes ételek több energiát, jobb közérzetet adnak, és így az edzéseken is jobban teljesíthetsz. Sose indulj például éhesen edzeni és nagyon fontos, hogy odafigyelj a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására.
6. Alkoss motiváló környezetet magad köré:
Sokan, sokfélék vagyunk. Van akinek a zene, van akinek az edzőtársak, van akinek a környezet (edzőterem, táj, erdők, futópálya, bármi is legyen) segít és motivál, mikor át kell lendülnie a nehézségen. Kísérletezz, próbáld ki, nálad mi működik és alkalmazd.
7. +1 Ünnepeld meg a sikered:
Ez is nagyon fontos ám! Ha sikerült elérned ezt az első, ám annál jelentősebb célt, mérföldkövet, ünnepeld meg magad! Egyél, igyál amit szeretnél, aludj sokáig, feküdj egész nap filmeket nézve, bármi, ami kikapcsol és örömmel tölt el, megteszi. Így legközelebb is várni fogod, hogy elérd a célt.

Aniko