Sport gyerekkorban…

Kap elég motivációt a gyereked?

Természetesen enélkül is el fog kezdeni sportolni ha szeretne, de mennyivel jobb az, ha látja, hogy Anya is Apa is sportol.

A sportolás akkor optimális ha a gyerekeket belső motiváció hajtja. 

Az elsődleges ok amiért gyerekek sportolnak, a szórakozás, ezt követi az új képességek megtanulása, a barátokkal való együttlét, az új barátságok kialakítása, az izgalom, a siker és az edzettség fenntartása.Gyermekkorban a megfelelő sportág kiválasztása nagyfokú körültekintést igényel.Figyelembe kell venned többek között gyermeked testalkatát, természetét, érdeklődési körét. Bizonyos sportok esetében anyagi korlátaidat is mérlegelni kell: tudod-e a jövőben fedezni az ezzel járó költségeket.

Egyre több program foglalkozik azzal, hogy a szülőket is bevonja a sport világába. Annak ellenére, hogy az edzők vannak a legközvetlenebb kapcsolatban a sportolókkal, a szülők szintén jelentősen befolyásolják a gyerekük sportbeli szocializációját és az ennek következtében felmerülő pszichés következményeket. A „sportháromszög”, amely Téged, az edzőt és a sportolót tartalmazza, természetes alkotóeleme a fiatalkori sportnak, és az edző és a szülő kapcsolata, pedig nagyon fontos a gyermek sikeressége szempontjából.

A legfontosabb szempont, hogy ne erőltess rá a gyermekre semmilyen sportot, örömmel végezze és szeresse, amit csinál! Lehetőséget kell adni rá, hogy több sportágat is kipróbáljon, és ezek ismeretében tudjon dönteni róla, hogy mi számára a legmegfelelőbb mozgásforma.


A fiatalkori sport számos előnnyel járhat. Ezek lehetnek fizikai előnyök, mint például bizonyos sportkészségek kialakulása és az egészséges életmód; lehetnek pszichológiai előnyök, mint például az önfegyelem, a tiszteletadás, a versenyzőképesség, az együttműködés és a magabiztosság kialakulása. Ezek mind hozzájárulnak a sportoló személyiségfejlődéséhez. Ezentúl a fiatalkori sport olyan szociális tevékenységet jelent, melynek keretein belül a fiatalok új barátokat és ismerőseket szerezhetnek, és részeseivé válnak egy folyamatosan terjedő „szociális hálózatnak”. Ráadásul, ha a szülő is belép ebbe a folyamatba, úgy a családok is még közelebb kerülhetnek egymáshoz, és a családi összetartozás érzése is erősödhet. És persze nem hagyhatjuk ki azt sem, hogy a fiatalkori sport nagyszerű szórakozás, ami jó esetben később végigkíséri az egész életét, így óriási dolgot ajándékozhatsz vele a gyermekednek. Tapasztalatból tudom 🙂

Anikó

(forrás: sportorvosikozpont.hu)